alarm samochodowy - tło

Alarm samochodowy

Kradzież auta to jedno z zagrożeń, na które powinniśmy się dobrze przygotować. Zdarza się to dużo częściej, niż okradanie domu, czy mieszkania. Dlatego inwestycja w dobry alarm samochodowy jest jak najbardziej dobra.

Alarm samochodowy – podział na klasy

Alarmy samochodowe występują w czterech klasach. Pierwsza z nich to popularna, czyli najbardziej podstawowa. Posiada czujniki otwierania, syrenę oraz kod do pilota, który jednak nie jest zmienny. W kolejnej klasie, standardowej, ta opcja jest już umożliwiona. Dodatkowo instaluje się w niej blokadę do obwodu silnika oraz czujnik na nadwoziu. Klasa profesjonalna to jeszcze więcej opcji. Posiada po minimum dwa zestawy czujników oraz obwodów. Dzięki posiadaniu własnego zasilania, nawet po odłączeniu akumulatora alarm zadziała. W klasie ekstra mamy dodatkowo możliwość wyboru funkcji antywłamaniowej, powiadomień GSM oraz wyboru, kiedy ma uruchamiać się alarm.

Oprócz klasy, alarm powinien należeć do minimum kategorii bezpieczeństwa B oraz posiadać homologację.

Dodatkowe funkcje alarmów samochodowych

Alarmy możemy wyposażyć w dowolnie wybrane przez nas opcje. Przede wszystkim alarm samochodowy posiada kilkanaście rodzajów czujników. Oprócz najbardziej popularnego, czyli uderzeniowego, występują dźwiękowe, ruchu, czy nawet wykrywające spadek ciśnienia w kabinie pojazdu. Jednakże, zbyt duża ilość czujników nie jest absolutnie wskazana. Jeśli zastosujemy już powyżej dwóch, będą się one ze sobą kłócić i uruchamiać w nieodpowiednich momentach. Co jeszcze proponują producenci alarmów? Na przykład blokadę silnika po uruchomieniu alarmu, co sprawi, że auto nie ruszy. Mamy również funkcje panic, którą uruchamia się przez pilota. Taka opcja sprawdzi się, aby samodzielnie poinformować np. o niebezpieczeństwie wewnątrz pojazdu. Wartą rozważenia jest też funkcja domykania drzwi i szyb przy włączeniu się alarmu. Śledzenie GPS to najlepsze rozwiązanie, lecz również najdroższe.

alarm samochodowy - klucze

Jaki alarm samochodowy wybrać?

Przede wszystkim alarm wybieramy na podstawie certyfikatu (litera B) oraz klasy. To drugie dopasowujemy do swoich wymagań oraz budżetu. Warto również rozglądnąć się wśród mniej znanych firm, o nietypowej budowie instalacji oraz montażu. Z takim systemem potencjalny złodziej z pewnością sobie nie poradzi, gdyż jej nie zna.

Podsumowując, opcje i funkcje dostępne w alarmach samochodowych wybór jest ogromny. Poszczególne rodzaje spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających, oczywiście przy odpowiedniej cenie. Warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych kategorii, aby nie kupić kota w worku!