Alarm do domu
Data publikacji 1 lipca 2018
Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Dom z kolei jest miejscem, gdzie czujemy się najbardziej chronieni. Warto zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa swoim bliskim. Podpowiemy, jaki alarm do domu wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować.
System alarmowy to zdecydowanie najpewniejsza forma zabezpieczenia. Drzwi antywłamaniowe, czy okna również się sprawdzają, ale gdy wszystko zawiedzie, to właśnie alarm powiadomi o niebezpieczeństwie.
SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu
Najprościej mówiąc na SSWiN składają się wszystkie urządzenia wykrywające i informujące o wejściach do obiektu, jego próbach oraz obecności osób trzecich.
MSWiA wydało rozporządzenie odnośnie wymagań do alarmów. Do domów jednorodzinnych najlepszy jest system, który zapewnia trzeci stopień bezpieczeństwa. Wykrywa on wszelkie otwierania okien oraz drzwi, próby ich odbezpieczenia, wszelkie ataki oraz obecność osób nieupoważnionych.
Rodzaje alarmów do domu
Na zwykły system alarmowy składają się takie elementy jak centrala alarmowa, czujki, detektory oraz sygnalizatory. Tu pojawia się największy mankament tej instalacji – wszystkie składniki należy ze sobą połączyć przewodami. Jeśli dom się dopiero buduje, nie ma zbytniego problemu, jednak montaż przewodowego alarmu może być bardzo kosztowny i kłopotliwy.
Alarm do domu bezprzewodowy
To alternatywa dla klasycznego systemu, jednak nie bez wad. Taki alarm jest zdecydowanie droższy, a działanie na zasadzie fal radiowych można zakłócić. Jednak, jeśli nie ma możliwości montażu zwykłego systemu to dobra opcja. Dodatkowo, można zabezpieczyć sygnał przed zakłócaniem, ale jest to dużo droższe.
Jakie są opcje działania alarmu?
Według własnych potrzeb można dostosować działanie systemu alarmowego. Oprócz podstawowego zestawu, jakim są czujniki, centrala, detektory oraz sygnalizator, trzeba wybrać komunikator. Jego zadaniem jest informowanie na bieżąco o stanie w obiekcie. Może działać na zasadzie fal radiowych na ogromne odległości, na podstawie sieci komórkowej lub stacjonarnej, jak i Internetu. Domownicy mogą zainwestować również w specjalne przyciski napadowe, które rozmieszczone w domu można zdalnie uruchomić w momencie zagrożenia.
Podsumowanie
Alarm do domu z pewnością przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Szczególnie w rejonach podmiejskich, gdzie nie ma zbyt dużo ludzi. Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył ci temat systemów alarmowych.