Woreczki foliowe

Woreczki foliowe w roli opakowań produktów spożywczych – jakie wymagania muszą spełniać?

Foliowe woreczki do produktów spożywczych produkowane są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Jest to konieczne, gdyż mają one bezpośredni kontakt z żywnością. Jakie wymogi stawia się w trakcie ich procesu produkcyjnego? Jakie normy obowiązują podczas ich produkcji?

Z czego i jak produkuje się worki foliowe?

Do wytwarzania opakowań producent worków foliowych używa polietylenu, polipropylenu, niektórych kopolimerów, a także różnych dodatków chemicznych. Proces produkcyjny jest w tym przypadku dość prosty i polega na przetopieniu polietylenu (będącego w postaci granulatu) w temperaturze około 240 stopni Celsjusza. Następnie tworzywo jest poddawane procesowi dalszej obróbki, który dzieli się na:

  • etap wydmuchiwania,
  • etap schładzania,
  • etap walcowania,
  • etap przycinania.

Na koniec całość nawija się na belkę, zadrukowuje, po czym ponownie zgrzewa, aby na koniec znów nawinąć folię na tę samą belkę. W toku produkcji można również wykonać uchwyty, otwory i wiele innych rozwiązań poprawiających funkcjonalność i ergonomikę opakowań.

Worek foliowy a bezpieczeństwo żywności

Produkując woreczki foliowe do produktów spożywczych, trzeba spełnić szereg wymogów bezpieczeństwa. Bez nich opakowanie nie może zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością. Dokumentem, który zaświadcza o ich spełnieniu, jest atest PZH. Oprócz niego woreczki powinny spełniać wymogi, jakie nakłada na nie rozporządzenie nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. Dotyczy ono materiałów i wyrobów, które przeznaczone są do kontaktu z żywnością. Swoim zasięgiem obejmuje ono wszystkie państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polskę.

Worki foliowe – wymagania bezpieczeństwa

Celem coraz bardziej wyśrubowanych norm i rozporządzeń jest takie usystematyzowanie procesu produkcji worków foliowych, aby te były całkowicie neutralne dla ludzkiego zdrowia. Oznacza to, że:

  • woreczki nie uwalniają do jedzenia szkodliwych substancji i to niezależnie od jego konsystencji lub temperatury,
  • opakowania foliowe są całkowicie neutralne względem przechowywanych w nich potraw,
  • worki foliowe z logo zadrukowywane są z wykorzystaniem metod całkowicie bezpiecznych dla zdrowia,
  • opakowania zapewniają optymalne warunki przechowywania (np. perforacja w przypadku pieczywa),
  • woreczki foliowe zapobiegają przenikaniu do potraw nieprzyjemnych zapachów z otoczenia.

Podsumowując, woreczki foliowe do przechowywania artykułów spożywczych posiadają odpowiedni skład i właściwości, dzięki którym znajdujące się w nich produkty są całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów.