ile zarabia spedytor

Spedytor zawód dla ludzi z charakterem

Każda praca wymaga spełnienia określonych wymagań. Nie każdy ma predyspozycje do pracy w określonym zawodzie. To, co z pewnością przygotuje osobę do pracy, to ukończenie kierunkowych studiów czy też szkoły średniej o interesującym nas profilu.

Zawód z przyszłością

Wykonywanie zawodu spedytora, ułatwi z pewnością wybór odpowiedniego kierunku studiów. Może to być logistyka, zarządzanie czy handel zagraniczny. Szkoły średnie i technika, również mają ciekawe kierunki, przygotowujące do wykonywania zawodu na przykład – technik spedytor. Pozwalają one, na poznanie podstaw tego zawodu. Bardzo dobrą i zarazem ważną umiejętnością, jest znajomość języków obcych. Spedycja bardzo często obejmuje miasta w innych państwach, a często również kontynentach. Dlatego umiejętność porozumiewania się w językach państw, z którymi prowadzimy interesy jest istotne. Spedytor to osoba odpowiedzialna za poszukiwanie oraz organizację transportu. Dba ona o załadunek i rozładunek towaru, a także zajmuje się wszelkimi sprawami, związanymi z wymaganiami celnymi czy portowymi. Pilnuje również, dotrzymywania terminu dostawy, gdyż jego przekroczenie, wiąże się z karami finansowymi. Profesji tej towarzyszą więc emocje i nerwowa atmosfera. Zawód wymaga cierpliwości, podzielności uwagi i nerwów ze stali. Do obowiązków należy, sporządzanie dokumentacji oraz dokonywanie rozliczeń. Ważna jest także, znajomość prawa i przepisów regulujących działanie okeślonej branży. Zawód ten, wiążę się jednak z dużym poświęceniem. Dość często zdarza się zabieranie pracy do domu. Spedytor musi być cały czas dostępny i pod telefonem. Jego ładunki krążą po kraju, a nawet całej Europie więc jego dostępność jest niezbędna, w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Komunikatywność, którą bezwzględnie muszą posiadać spedytorzy, ułatwia pracę z klientami oraz negocjowanie warunków umów transportowych. Ułatwia ona również wspieranie kierowców w rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów na granicach lub z funkcjonariuszami i urzędnikami w różnych krajach.

Atrakcyjne zarobki

Zarobki osiągane przez spedytorów, w dużej mierze zależą od doświadczenia kandydata. Pracodawcy oczekują od potencjalnych pracowników, znajomości przynajmniej jednego języka obcego, dobrej znajomości rynku przewoźników oraz umiejętności pracy w zespole. Im więcej wymagań spełnia dana osoba, tym lepiej i tym większe szanse na zatrudnienie i wysokość zarobków. Spedytorzy otrzymują do dyspozycji służbowy telefon, często też samochód. W większych przedsiębiorstwach, mogą otrzymać więcej benefitów. Sa nimi pakiety medyczne oraz dofinansowanie zajęć sportowych czy biletów do teatru i kina. Dużą rolę odgrywa również rodzaj pracy, wykonywanej na danym stanowisku. Obsługa transportu międzynarodowego jest lepiej wynagradzana niż tego krajowego. Ich wysokość zależy od rodzaju firmy. Wielkość i lokalizacja przedsiębiorstw również ma znaczenie. Wiadomo, że mała rodzinna firma zaproponuje mniej, niż duża korporacja, a najlepsi w branży moga liczyć na pensję od 7000 złotych do 9000 złotych brutto.