Inteligentny dom - tablet

Inteligentny dom

W dzisiejszych czasach stawia się na bezpieczeństwo oraz technologię. Inteligentny dom stara się zapewnić obie te wartości. Nowoczesne techniki oraz urządzenia mają za zadanie jak najlepiej chronić dobytek, jak i zapewnić maksymalny komfort mieszkania. Czego używa się w tej dziedzinie?

Systemy zarządzania działające w ramach inteligentnego domu to między innymi BMS, IBMS oraz IIBMS. Wszystkie instalacje to zespół urządzeń sterujących i zarządzających.

Inteligentny dom – po co?

Wykorzystanie systemu zarządzania ma zapewnić oszczędność. Przez sterowanie automatyczne lub ręczne można kontrolować zużycie energii oraz ciepła. Takie oszczędności są również ważne w kwestii ekologii. Wraz z instalacjami wdrażane są odpowiednie normy dotyczące ochrony środowiska.

Systemy zarządzające stają się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo. Inteligentny dom nie jest już dostępny tylko dla zamożnych, każdy może zapewnić sobie chociaż podstawowe elementy. Powszechność zastosowań została również poniekąd narzucona przez Unię Europejską. Wprowadziła ona rozporządzenia dotyczące budynków oraz domów, które do 2021 roku mają wszystkie być projektowane z myślą o zerowym zużyciu energii.

Inteligentny dom - smart

Elementy inteligentnego domu

Na inteligentny dom składają się instalacje ogrzewające, jak na przykład panele słoneczne, ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła czy kominek. Dodatkowo, instalacje elektryczne, oświetleniowe i alarmowe. Na inteligentny dom składa się też kino domowe, żaluzje zabezpieczające drzwi i okna, czy nawet zraszacze ogrodowe.

Jak stosować system inteligentnego domu?

Ogrzewaniem sterujemy ręcznie, lub ustawiamy automatycznie, dostosowując do pogody lub pory dnia. Temperatura może być również dostosowywana do różnego rodzaju pomieszczeń. System grzewczy można zintegrować z innymi elementami inteligentnego domu, jak na przykład klimatyzacja i wentylacja. Wszystko to składa się na komfort i oszczędność.

Oświetlenie można ustawić, aby zapalało się automatycznie, gdy jesteśmy w pomieszczeniu, i gasło po jego opuszczeniu. W ramach komfortu oraz upiększenia scenerii domu, można zintegrować muzykę, kino domowe i oświetlenie. Klimat jest naprawdę niesamowity.

Kolejną rzeczą jest monitoring i zabezpieczenia domu. Wszystkim sterujemy za pomocą przenośnego urządzenia, na przykład telefonu. To ogromna wygoda oraz łatwość w kierowaniu bezpieczeństwem domu.

System nie musi kosztować masy pieniędzy przez zakładanie odpowiednich przewodów i okablowania w całym domu. Zwykle wszystkie elementy działają bezprzewodowo. Sam wydatek na instalacje wszystkich czynników zwraca się w oszczędności i ekonomice korzystania z systemu.

Inteligentny dom – warto?

Patrząc na wszystkie zalety instalacji zdecydowanie tak. Dodatkowo, niedługo takie rozwiązania będą codziennością. Warto zainteresować się tematem już dziś i zainwestować we własny inteligentny dom, nie tylko dla wygody, ale również dla bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.