Drzwi do domu – jakie i dlaczego wybrać?

Drzwi wejściowe to jeden z tych elementów, który gwarantuje bezpieczeństwo domownikom, ale to nie wszystko. Wybierając te odpowiednie, które mają posłużyć na lata, dobrze jest zwrócić uwagę na szereg istotnych kryteriów, które wpływają na cały budynek. Zobacz, co warto wiedzieć podczas zakupu – zapraszamy.

Drzwi to ochrona, ale nie tylko

To, że drzwi zewnętrzne muszą zapewniać ochronę przed niepożądanymi gośćmi, jest sprawą oczywistą, dlatego nie sposób wyobrazić sobie innych propozycji niż te o właściwościach antywłamaniowych. Czym różnią się od tańszych kolegów? Tym, że dzięki specjalnie przystosowanym systemom, takim jak ryglowane zamki nie są podatne na wyważenie i stawiają opór podczas próby forsowania. 

Kluczową rolę ma to, z czego wykonany jest wybrany model. Wśród popularnych propozycji znajdziemy drewno, aluminium, stal, czy PCV, jednak optymalnie, gdy drzwi zewnętrzne https://www.bricomarche.pl/stolarka/drzwi/drzwi-zewnetrzne-bramy/drzwi-zewnetrzne pokryte są oprócz tego materiałem takim jak blacha, która stanowi dodatkowe zabezpieczenia. Spore znaczenie ma także sposób wypełnienia oraz zastosowanie takich elementów jak bolce, które z kilku stron wsuwają się w ościeżnicę. Ten patent sprawia, że nie ma mowy o ich wyważeniu, nawet przy użyciu ciężkiego sprzętu. 

Inne ważne parametry

Drzwi zajmują sporą powierzchnię, dlatego często stają się najsłabszym punktem w kwestii termoizolacji budynku. Źle dobrane, słabej jakości modele równa się duże straty cieplne, a w konsekwencji – większe rachunki za ogrzewanie. Wybierając te wejściowe, konieczna jest weryfikacja materiałów, z jakich zostały wykonane. Odpowiednia konstrukcja polega na ich właściwym wypełnieniu – im grubsze i więcej warstw mają, tym oczywiście lepiej. Dobrze jest przyjrzeć się także roli samego wypełnienia – w najcieplejszych propozycjach znajdziemy pokaźne powłoki z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny, które otulają wewnętrzną konstrukcję. 

Ogromny wpływ na skuteczność drzwi ma traktowana często po macoszemu ościeżnica. Żeby nie doświadczyć nadmiernych strat ciepła, skrzydło powinno być do niej idealnie dopasowane. Kluczowe są uszczelki, które powinny być wykonane z trwałych, a zarazem giętkich materiałów, które nie ulegną zniszczeniu podczas codziennej eksploatacji.

Dobrze wykonane drzwi nie tylko zapewniają ciepło, ale także właściwą izolację dźwięków. Dzięki najwyższej klasy wypełnieniu można skutecznie odgrodzić się od dźwięków ulicy, zyskuję spokój i ciszę.