Jaką lokatę wybrać? – kilka prostych kroków.

Często zdarza się, że nie wiemy, co zrobić z nagromadzonymi oszczędnościami. Chcielibyśmy, aby pieniądze same na siebie pracowały, zamiast zalegać w przysłowiowej skarpecie.

Inwestowanie finansów

Istnieje wiele możliwości zainwestowania naszych finansów – mogą to być, dla posiadaczy większego kapitału, złoto czy nieruchomości, a osoby posiadające żyłkę hazardzisty nierzadko próbują swoich sił na giełdzie. Niemniej najbezpieczniejszym i najpopularniejszym kierunkiem są lokaty bankowe. Oferta występująca na rynku jest bardzo zróżnicowana, dlatego należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany bank, obiecujący wysoką stopę zwrotu, nie działa przypadkiem na zasadzie piramidy finansowej. Innymi słowy, warto się dowiedzieć, czy wpłacone środki będą objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jeśli nie – odrzućmy wówczas takie przedsiębiorstwa z pola naszego zainteresowania. Dobrym sposobem wyboru lokaty będzie skorzystanie z różnorakich porównywarek internetowych – strony tego rodzaju na bieżąco przygotowują zbiorcze zestawienie ofert różnych godnych zaufania banków.

Stopa procentowa

Przeglądając oferty pamiętajmy, że deklarowana stopa oprocentowania zazwyczaj obejmuje tylko pewną kwotę, nadwyżka ponad którą oprocentowana jest niżej; podobnie oprocentowanie może wyglądać inaczej w zależności od długości trwania lokaty. Zwróćmy również uwagę na przykład na to, czy bank wymaga założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego od otwierającego lokatę klienta – warunek ten często nie jest obowiązkowy. Dobrze również sprawdzić, czy przypadkiem założenie lokaty drogą internetową lub z wysokości aplikacji na smartfon nie będzie się wiązać z wyższym oprocentowaniem. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach z pewnością znajdziemy coś dla siebie na obfitującym w różne rozwiązania rynku bankowym.

elektro-sat.com.pl