Roboty kolaboracyjne

Roboty kolaboracyjne – poznaj najnowsze rozwiązania technologiczne w przemyśle

Przemysł stał się obecnie mocno zrobotyzowany. Nic dziwnego – na rynku dostępna jest masa świetnych maszyn. Pozwalają one na szybką, solidną i bezawaryjną pracę. W praktycznie każdej dziedzinie przemysłu znajdą swoje zastosowanie właśnie takie maszyny. Jednak twórcy robotów przemysłowych nie stoją w miejscu. Wciąż proponują nowe rozwiązania i polepszają efektywność sprzętową. Wybór na rynku jest na tyle duży, że często ciężko zdecydować, co tak naprawdę jest warte uwagi. Dziś przedstawimy roboty kolaboracyjne, które bez wątpienia są wartę zainteresowania.

Czym są roboty przemysłowe? Dostępne typy oraz wykonywane prace 

Ogólna grupa robotów przemysłowych to niezwykle szeroka gama maszyn. Służą one do wielu zadań w branży przemysłowej. Mogą mieć różny udźwig, spektrum działania oraz specyfikację. Wśród wykonywanych przez nie prac wyróżnia się podnoszenie, przenoszenie, malowanie, spawanie czy też montowanie. Wyróżnia się takie typy robotów przemysłowych, jak przegubowe, kartezjańskie, SCARA, typu delta czy cylindryczne. Każdy model posiada swoje indywidualne cechy, które sprawdzą się przy danej pracy. Wszystkie maszyny można dostosować do własnych potrzeb danego przedsiębiorstwa w przemyśle. Można także wykonać sprzęt na zamówienie, który będzie w pełni spersonalizowany. 

Roboty kolaboracyjne – jak wpłyną na przemysł na całym świecie? 

Roboty kolaboracyjne nie są same w sobie nowością. Na rynku dostępne były już w 2008 roku. Jednak dopiero w obecnych czasach są na tyle zaawansowane technicznie, że mogą naprawdę znacząco wpłynąć na przemysł. Roboty kolaboracyjne to inaczej koboty. Zostały one stworzone przede wszystkim z myślą o mniejszych, mniej bogatszych firmach. Ten typ robotów jest kompaktowy, w pełni bezpieczny oraz prosty w obsłudze. Dzięki swojej wielozadaniowości można postawić na jedna maszynę, która będzie wykonywała różne typy pracy. Mogą wykonywać powierzone obowiązki przez długi czas bez przerwy. Zastępują więc niejednego pracownika na jego stanowisku. Dostępność robotów kolaboracyjnych pozwala na rozwój mniejszych przedsiębiorstw, których nie stać na profesjonalne, bardzo zaawansowane technologiczne sprzęty. 

Dlaczego warto postawić na roboty kolaboracyjne? 

W początkowych fazach rozwoju działalności nie posiada się funduszy na najdroższe sprzęty. Jednakże roboty kolaboracyjne całkowicie zmieniają postrzeganie maszyn przemysłowych. Są dostępne dla mniejszych firm i pozwalają im w pełni się rozwinąć. Po czasie będziemy w pełni zdolni do zakupu lepszych, większych i bardziej zaawansowanych robotów. Jednak na start sprzęt kolaboracyjny w zupełności wystarczy. Można się zastanawiać, po co inwestować w mniejszy i mało zaawansowany technicznie robot. Otóż ten mogący się wydawać niepozorny sprzęt i tak pozwoli na efektywniejszą i szybszą pracę. Co więcej, na stanowiskach pracowniczych, gdzie wykonuje się żmudną i powolną pracę zwykle nie ma chętnych kandydatów. Robot spełni się tam idealnie.