5 roślin domowych najlepiej oczyszczających powietrze

Rośliny doniczkowe wracają do łask, moda na domowe dżungle nadal trwa. Jednak kwiaty w domu, oprócz pięknej, żywej dekoracji wnętrza mogą również w rzeczywisty sposób wpłynąć pozytywnie na nasze życie. Wiele z nich wpływa na polepszenie samopoczucia, uspokaja, a także może realnie wpływać na poprawę koncentracji. Rośliny jak wiemy słyną również ze swojej nieocenionej funkcji oczyszczania powietrza z różnych szkodliwych dla nas związków. W tym artykule przedstawię Wam 5 najskuteczniejszych gatunków działających jak naturalne filtry:

Zielistka Sternberga – potocznie zwana „trawką”, bardzo mało wymagająca roślina, potrafi się świetnie przystosować do niemal każdych warunków i nie wymaga wiele uwagi. Zielistka świetnie neutralizuje toksyny, działa jak prawdziwy filtr, pomaga likwidować wiele niekorzystnych związków chemicznych (jony metali ciężkich, a nawet szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne). Bardzo dobrze nawilża też powietrze, świetnie wobec tego nada się do sypialni.

Skrzydłokwiat – nazywany również „lilią” ze względu na swoje białe kwiatostany. Roślina bardzo lubi zacienione miejsca, a także te o dużej wilgotności powietrza. Ma bardzo wiele zalet, nie tylko jest łatwa w uprawie i znosi wiele zaniedbań, ale w dodatku wspaniale oczyszcza powietrzę z wielu szkodliwych związków takich jak: formaldehyd, aceton czy benzen. Dodatkowo dobrze nawilża powietrze. Jest polecana alergikom oraz osobom mającym problemy z drogami oddechowymi.

Sanseweria – zwana także wężownicą, zalicza się do grupy tak zwanych „żelaznych” roślin, ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość na niekorzystne warunki. Idealnie sprawdzi się w sypialni, ponieważ produkuje bardzo duże ilości tlenu, oczyszczając przy tym powietrze z dwutlenku węgla. Jest idealnym kwiatem dla osób zapominalskich lub zapracowanych, gdyż bardzo dobrze znosi długie braki dostępu do wody i światła. Nie toleruje jedynie przelania.

Dracena wonna – ta odmiana spośród wszystkich gatunków dracen najskuteczniej oczyszcza powietrze eliminując szkodliwe toksyny takie jak: formaldehyn. Jest ponadto bardzo łatwa w uprawie. Lubi stanowiska jasne, aczkolwiek dobrze rośnie także w półcieniu. Nie znosi jedynie bezpośredniego wystawienia na promienie słoneczne.

Bluszcz pospolity – mimo tego, iż jest uznawany za chwast to ma on niezwykle korzystne działanie. Optymalnym stanowiskiem dla rośliny będzie miejsce zacienione, gdyż od promieni słonecznych może ulec poparzeniom. Bluszcz bardzo dobrze nawilża powietrze, a także oczyszcza je z toksyn, między innymi pochłania formaldehydy. Jest kwiatem idealnym dla alergików, należy jednak pamiętać, że spożycie tej rośliny powoduje zatrucie, dlatego należy trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Dwór Lwowski