Maska silnika

Maska silnika: funkcja i znaczenie w konstrukcji samochodu

Z pozoru mogłoby się wydawać, że maska w samochodzie osobowym to tylko kawałek blachy, który zakrywa silnik. Jeśli jednak wejdziemy w temat nieco głębiej, to szybko okaże się, że ta część samochodowa ma wiele funkcji, a jej znaczenie w konstrukcji samochodu jest znacznie większe. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótką listę, w której pokrótce omówimy najważniejsze funkcje maski samochodowej.

Jakie są najważniejsze funkcje pokrywy silnika?

  • Osłona silnika — podstawowym zadaniem, które większości z nas pierwsze przychodzi do głowy, kiedy myślimy o masce samochodowej, polega na osłonieniu serca samochodu, jakim jest jego silnik. Maska musi chronić go zarówno przed wpływem czynników atmosferycznych takich jak deszcz, grad czy śnieg, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, maska musi chronić silnik, ale jednocześnie musi dawać do niego łatwy dostęp. Dlatego maska samochodowa montowana jest na zawiasie i blokowana przez zamek, który można uwolnić z wnętrza samochodu lub przy pomocy pilota.

  • Wyciszenie — kolejnym zadaniem maski samochodowej jest wyciszenia wnętrza samochodu. W tym celu pod maską montuje się specjalne wygłuszenia, których zadaniem jest tłumienie dźwięku silnika tak, aby ten nie był uciążliwy dla osób znajdujących się wewnątrz maszyny.

  • Stylistyka — maska samochodowa to też jeden z największych elementów karoserii. Nie dziwi więc chyba nikogo fakt, że wygląd maski wpływa na wygląd całego samochodu. Dla wielu marek, takich jak Volvo, Aston Martin czy nawet BMW maska jest wręcz jednym z ich znaków rozpoznawczych.

  • Osiągi — w dużej mierze od kształtu maski zależy jak zachowuje się powietrze opływające samochód podczas szybkiej jazdy. Jej odpowiednie wyprofilowanie może sprawić, że współczynnik oporu będzie mniejszy, co z kolei poprawi osiągi. Odpowiednio wyprofilowana maska może też kierować strumień powietrza na konkretne elementy aerodynamiczne samochodu, jednocześnie zmieniając jego charakterystykę i pośrednio wpływając na to, jak ten się prowadzi.

  • Bezpieczeństwo — w wielu modelach samochodów maska bierze udział w projektowaniu stref zgniotu, a co za tym idzie, wpływa na bezpieczeństwo podczas wypadku. Większe znaczenie dla bezpieczeństwa ma jednak system, który ma chronić pieszych. Maska w nowoczesnych samochodach potrafi się unieść w momencie uderzenia w pieszego i tym samym uchronić go przed uderzeniem w szybę i poważnymi obrażeniami.

    Materiał zewnętrzny