Elektrośmieci

Elektrośmieci – co można z nim zrobić? Zobacz sposoby!

Elektrośmieci, określane również jako e-śmieci, są poważnym problemem. Jak należy się ich pozbyć? Jest kilka sposobów!

Zużyty, zniszczony, niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny wymaga właściwej utylizacji. Wynika to nie tylko z przepisów prawa, ale również ochrony środowiska, ponieważ w takich urządzeniach często znajdują się szkodliwe dla niego pierwiastki i związki. Co można zrobić z elektrośmieciami? Różne metody pozbycia się elektrośmieci prezentuje firma https://geomar.net.pl specjalizująca się w ich utylizacji.

Oddanie elektrośmieci do PSZOK-u

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w skrócie określane jako PSZOK-i, przyjmują elektrośmieci od osób, które opłacają systematycznie swoje rachunki za odbiór odpadów. Takie punkty działają w każdej gminie i mieście i można oddać w nich odpady za darmo po okazaniu potwierdzenia zapłaty.

Trzeba pamiętać o tym, że punkty te wymagają samodzielnego dostarczenia odpadów, dlatego trzeba będzie oddać je we własnym zakresie w godzinach ich pracy – wskazują pracownicy https://geomar.net.pl.

Skorzystanie ze zbiórek elektrośmieci

Drugim sposobem, aby pozbyć się niepotrzebnych śmieci elektrycznych i elektronicznych, jest skorzystanie ze zbiórek.

Takie akcje prowadzone są w różnych formach, między innymi mogą być one organizowane przez gminę – wtedy odpady odbierane są sprzed posesji. Wtedy przed posesję można wystawić nawet większe urządzenia, na przykład pralkę, lodówkę.

Również akcje zbiórek elektrośmieci prowadzone są w trakcie różnych wydarzeń, na przykład pikników miejskich czy gminnych. Można wtedy oddać mniejszy sprzęt.

Przekazanie elektrośmieci do sklepu

Gdy kupuje się nowy sprzęt, można oddać ten użytkowany dotychczas do sklepu. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dużego AGD. Aby skorzystać z takiej opcji, należy zaznaczyć chęć skorzystania z usługi przy zakupie urządzenia. Wtedy sklep zorganizuje jego odbiór.

Również mniejsze elektrośmieci można przekazywać w sklepach działających stacjonarnie – wskazuje firma https://geomar.net.pl. Wtedy można zanieść je do sklepu w trakcie zakupów.

Skupy urządzeń elektronicznych

Wartym uwagi sposobem na pozbycie się niepotrzebnych sprzętów, na przykład telefonów czy złomu elektronicznego, czyli e-złomu będzie również skup, na przykład jak prowadzony przez firmę https://geomar.net.pl.

Skup używanych telefonów oraz skup złomu elektronicznego mogą wtedy odkupić urządzenia od klienta w korzystnej cenie, co pozwala na odzyskanie części kwoty, jaka została przeznaczona na ich zakup.