Dlaczego modele BIM są tak ważne w pracy projektanta?

Projektowanie opiera się na rysowaniu najprostszych niesparametryzowanych elementów, tzw. Rysowanie liniami powoli odchodzi do lamusa. Dla niektórych w niedalekiej przyszłości potrzebne będą aplikacje umożliwiające projektowanie obiektowe, tak jak Oprogramowanie CAD istnieje dzisiaj. Koncepcja tworzenia zorientowanego obiektowo jest ściśle związana z ideą modelowania informacji o budynku, czyli terminie BIM-u.

Czym jest BIM?

Idea technologii BIM sprowadza się do współpracy i dzielenia się informacjami przez wszystkich interesariuszy projektu, którzy wytwarzają i wykorzystują informacje o budynku w oparciu o jego spójny, kompleksowy model zapisany w formie cyfrowej.

BIM

W praktyce wygląda to tak, że w oparciu o wizję architekta powstaje cyfrowy, trójwymiarowy model, wzbogacony o dodatkowe informacje, będący zarówno kompletnym źródłem informacji o inwestycji, jak i obszarze działania kolejnych zespołów lub specjalistów zaangażowanych w prace nad projektem. Tradycyjna dokumentacja generowana jest na podstawie aktualnych danych zawartych w modelu, co zapewnia spójność wszystkich jego elementów.

Ogromną zaletą modelu cyfrowego jest to, że może zawierać obszerne informacje, takie jak semantyka elementów budowlanych, relacje przestrzenne i relacje między nimi, liczba i właściwości materiałów budowlanych i produktów. Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu, są dostępne dla wszystkich zaangażowanych w projekt i można je na bieżąco aktualizować.

Modele BIM– Przyszłość projektantów

Koncepcja modelowania informacji o budynku to przyszłość projektantów. Jednak proces wdrażania BIM w polskim studiu projektowym może  przebiegać bezproblemowo tylko w dużych firmach. W przypadku małych studiów bardzo wysoki dotychczas koszt oprogramowania oraz szkolenia i wdrożenia personelu.

Inwestycja w projekt z technologią BIM to nie tylko koszt, ale także czas potrzebny na przejście na inny typ projektu i  inny sposób myślenia o projektach. Linia kategorii, a nie rzut, ale cały budynek. Wszystkie parametry, zachowanie w świecie rzeczywistym i wpływ na środowisko.

Wszystko, aby odnieść sukces, potrzebuje siły napędowej  zrozumienia i analizy ekonomicznej. Inwestycje w technologię mogą zwrócić się kilkukrotnie ze względu na efektywność późniejszej pracy i zmniejszone ryzyko błędów przyczynowych. Spory wydatek. Firmy, które mają już  technologię BIM w swoich pracowniach, mogą ją skutecznie wykorzystać do celów marketingowych i zyskać przewagę nad konkurencją.

Materiał zewnętrzny