upload download

Czym się różni download od uploadu i co ma na to wpływ?

Jednym z najważniejszych parametrów łącza internetowego z perspektywy odbiorcy jest jego przepustowość, co w praktyce przekłada się na prędkość pracy nim. W ofertach dostawców najczęściej pojawiają się dwie wartości, czyli download i upload. Co one oznaczają? Jak je rozumieć? Co wpływa na ich wartość? Wyjaśniamy.

Co to jest download? 

Przez pojęcie download rozumie się prędkość pobierania danych z internetu. Danymi mogą być zdjęcia, pliki, ale także streamingowane materiały wideo, muzyka, strony internetowe i tym podobne. Nie są to więc tylko pliki, które lądują na naszym dysku twardym czy urządzeniu mobilnym, choć wówczas najczęściej spotykamy się z informacją, z jaką prędkością ściągamy dane z sieci. Im większa przepustowość łącza, tym wyższą maksymalną prędkość downloadu uzyskamy, co pozwala nie tylko pobierać “duże” pliki, ale także korzystać z usług w bardzo wysokiej jakości, np. streamingu w 4K. 

Czym jest upload?

Upload to działanie odwrotne do downloadu. Polega na przesyłaniu plików z lokalnego urządzenia do zasobów sieci. Może to być wysyłanie plików pocztą elektroniczną, ale także przesyłanie ich poprzez chmurę, streaming (np. gier) czy w ramach rozmów wideo. Bez odpowiedniego łącza w tym zakresie trudno mówić o efektywnej pracy. 

Megabity a megabajty

Wartości download i upload w ofertach dostawców w Mb/s, czyli megabitach na sekundę. Co to oznacza w praktyce, jeśli przykładowo mówimy o pliku, który ma 500 MB, czyli 500 megabajtów? Musimy wiedzieć, że 1 megabajt to 8 megabitów. Oznacza to, że przy łączu o szybkości 800 Mb/s maksymalny transfer plików wyniesie 100 MB/s, czyli na ściągnięcie pliku, który ma 500 MB, potrzebujemy 5 sekund (w idealnych warunkach). Prędkość 100 MB/s w przypadku uploadu należy rozumieć identycznie – plik 500 MB w perfekcyjnych warunkach zostanie wgrany do zasobów sieci w 5 sekund. 

Od czego zależą wartości download i upload?

Na ostateczne możliwości łącza internetowego wpływa kilka istotnych czynników. Po pierwsze, istotny jest sposób przesyłu danych. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest światłowód. To technologia, która jest praktycznie niezawodna i gwarantuje stały dostęp do internetu. Po drugie, dostawcy internetu oferują pakiety internetowe. Im wyższy pakiet wybierzemy, tym możemy spodziewać się większych prędkości. Warto jednak pamiętać, iż każdy dostawca podaje maksymalną prędkość łącza. W niektórych okolicznościach ściąganie lub ładowanie pliku nie będzie odbywało się z maksymalną prędkością, np. z powodu obciążenia sieci po stronie serwera, z którego pobieramy pliki lub ograniczeń nałożonych przez właściciela pliku w sieci. Znaczenie ma również to, czy korzystamy z sieci za pomocą Wi-Fi, czy mamy podłączony komputer za pomocą kabla sieciowego. 

Szukasz sprawdzonego dostawcy internetu w powiecie krakowskim, bocheńskim, wielickim, myślenickim czy wadowickim? Sprawdź FiberLink – oferujemy nie tylko internet światłowodowy w pakietach dopasowanych do potrzeb użytkowników, ale także telewizję internetową, dzięki czemu możesz zapewnić sobie i swoim bliskim dostęp do rozrywki i nauki w komfortowych warunkach.