testy obciążeniowe

Do czego służą testy obciążeniowe?

Osoby prowadzące strony internetowe nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na ich działanie ma obciążenie. Jak wiadomo, im więcej użytkowników jest na stronie jednocześnie, tym wolniej może ona chodzić.

Testy obciążeniowe – co warto wiedzieć?

Testy takie to rozwiązanie, dzięki któremu można sprawdzić, jak strona zachowa się w przypadku dużego obciążenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ strona, która nie wytrzymuje wzmożonego ruchu, nie będzie odwiedzana w przyszłości. Każdy, kto chce sprawdzić jak strona działa w czasie wysokiego natężenia ruchu, powinien skorzystać z pomocy firmy informatycznej, która przeprowadzi odpowiedni test. Co ważne, test taki można przeprowadzić dopiero po uruchomieniu strony WWW. Informatycy badający stronę mogą rozpoznać słabe punkty strony po to, aby móc naprawić błędy. Strona może być obciążona, ponieważ jest na niej wzmożony ruch, który jest wynikiem tego, że wielu użytkowników w tym samym momencie porusza się po stronie. Jak wiadomo, użytkowanie strony wiąże się z tym, że pobieranych jest wiele danych. Wzmożony ruch na stronie oraz pobieranie dużych ilości danych to przyczyny spowolnienia działania serwisu. Każdy, kto chce uniknąć problemów tego typu, powinien skorzystać z usług firmy, która wykona testy obciążeniowe.

Na czym polegają testy obciążeniowe?


Testy obciążeniowe to szereg działań polegających na analizie serwera. Oczywiście w przypadku stron, analizie poddawany jest serwer, jednakże może to być również analiza urządzenia, sieci czy też aplikacji. Testy takie pozwalają zrozumieć i opisać zachowania strony pod obciążeniem. Co ważne, mogą być one przeprowadzane w normalnych warunkach, jak i tych skrajnych, które mogłyby mieć miejsce w przypadku jednoczesnego otwarcia strony przez wielu użytkowników.

W czasie testów sprawdzane są czasy odpowiedzi, przepustowość oraz poziom wykorzystania zasobów. Co ważne przyczyną powstania problemów z prawidłowym działaniem strony mogą być problemy z serwerem aplikacji czy też serwerem bazy danych. Obciążenie może być testowane na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na tym, że sprawdzany jest sposób radzenia sobie z dużym obciążeniem przez dłuższy czas. Testować obciążenie można również metodą maksymalnego obciążenia przez krótki okres. W takim przypadku można mówić o badaniu skrajnego zachowania strony. Chcąc sprawdzić prawidłowość działania strony internetowej, warto wybrać firmę informatyczną, która od lat świadczy usługi w tym zakresie. Daje to pewność, że szybko i sprawnie uda się wychwycić błędy.