Dysk M.2 1TB

Dysk M.2 1TB – jak wybrać odpowiedni dysk?

Dyski HDD do pewnego czasu były jednym z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o pamięć do komputera czy laptopa. Obecnie jednak coraz częściej sięgamy po bardziej nowoczesne i wydajne rozwiązania. Jednym z nich jest dysk M.2 1TB. Jaki dysk wybrać, by spełniał nasze oczekiwania?

Dlaczego warto postawić na dysk SSD M.2 PCIe 1TB?

Dysk SSD M.2 PCIe 1TB oferuje przede wszystkim duże prędkości zapisu i odczytu, świetną wydajność energetyczną oraz dużą ilość przetwarzanych operacji na sekundę. Na uwagę zasługuje również jego rozmiar. Jest dużo mniejszy w porównaniu do standardowych nośników SATA, dzięki czemu jest często wykorzystywany w laptopach i notebookach.

Niewątpliwym atutem dysków SSD M.2 jest również duża wytrzymałość, która wynika z ich konstrukcji, pozbawionej ruchomych elementów. Przykładowo dysk M.2 1TB 990 PRO marki Samsung może pracować w temperaturach od 0 do 70 stopni Celsjusza, a jego średni czas bezawaryjnej pracy wynosi aż 1,5 mln godzin.

Jaki dysk M.2 1TB wybrać?

M.2 określa format dysku, a także rodzaj złącza. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze konkretnego modelu znaczenie będzie miał też interfejs, protokół czy zastosowany typ kości pamięci. Najnowsze dyski korzystają z interfejsu PCI-Express 4.0 x4, określanego najczęściej skrótem PCIe 4.0. To właśnie dzięki niemu dysk SSD M.2 PCIe 1TB może osiągać prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego nawet 7450 MB/s i 6900 MB/s.

Jeśli chodzi o protokół, standardem w najnowszych modelach jest już obecnie NVM-Express, który wykorzystuje linie PCIe. Zastępuje on starszy i wolniejszy protokół AHCI, który oparty jest na magistralach SATA.

Ostatnia kwestia to typ kości pamięci NAND. Różnią się one liczbą bitów informacji, które możliwe są do zapisania w komórce pamięci. Pod tym względem najbardziej popularne są SLC, MLC, TLC i 3D NAND.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe technologie, wykorzystywane w dyskach, np. te odpowiadające za zarządzanie temperaturą.

M.2 dysk 1TB – czy taka pojemność będzie wystarczająca?

Nie od dziś wiadomo, że przy wyborze dysku pamięci istotną kwestią jest też jego pojemność. Czy M.2 dysk 1TB może spełnić nasze oczekiwania? Okazuje się, że jak najbardziej. Oczywiście wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać pamięć. Czy zamierzamy tam przechowywać jedynie zdjęcia i filmy, czy może będziemy wykorzystać dysk do laptopa gamingowego. Współczesne gry nierzadko ważą 100GB czy nawet 200GB. Dysk M.2 1TB pomieścić może więc nie tylko kilka bardzo rozbudowanych gier, ale również dodatkowe pliki, takie jak zdjęcia czy filmy. Jeśli jednak potrzebujemy pamięci do standardowych, biurowych czy domowych zastosowań, dysk SSD M.2 PCIe może nie zostać przez nas wykorzystany nawet w połowie. Wówczas lepiej zakupić model o pojemności 500GB.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.