blenda fotograficzna

Side view of modern photo studio interior with black background, professional equipment and concrete floor. Mock up, 3D Rendering

Jak używać blendy fotograficznej?

Blenda to akcesorium fotograficzne, którego zadaniem jest odbijanie światła oświetlającego kadr lub wybrany obiekt. Jest ona świetną alternatywą dla dodatkowej lampy błyskowej. Co więcej, blenda jest kompaktowa i lekka, dzięki czemu można ją zabrać praktycznie wszędzie.

Blenda – kiedy warto z niej skorzystać?

Zaletą blendy jest to, że można jej używać w każdych warunkach. Co więcej, jest to akcesorium o wszechstronnym zastosowaniu. Można ją wykorzystać m.in. do:

  • stworzenia wyjątkowego i niepowtarzalnego tła,

  • w roli alternatywnego źródła odbitego światła,

  • w celu zmiany temperatury barwowej oświetlenia.

Blenda fotograficzna sprawdzi się również w wielu innych, dość niecodziennych zastosowaniach. Za pomocą akcesorium można na przykład… stworzyć efekt podmuchu wiatru, dzięki któremu ujęcie nabierze dynamiki.

Blenda – jak używać?

Niektórzy sądzą, że do prawidłowego użycia blendy jest niezbędna druga osoba. Oczywiście w ten sposób łatwiej dopasować oświetlenie do potrzeb ujęcia, ale można przecież skorzystać z możliwości, jakie oferuje samowyzwalacz. Wystarczy go włączyć i chwycić blendę samemu.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup modelu wyposażonego w specjalne nóżki, a także nabycie specjalnych statywów. Opcjonalnie można też wyposażyć się klasycznym trójnogiem z gwintem 1/4 cala. Pamiętajmy, że w pracy z blendą bardzo ważna jest kreatywność i zdolność do improwizacji.

Rodzaje blend – rozmiar, kształt i kolor

Dostępne w sprzedaży blendy fotograficzne różnią się kształtem i zastosowaniem. Najpopularniejsze z nich to blendy trójkątne (idealne do portretu), okrągłe, za pomocą których można rozświetlić szerszy kadr, a także owalne, które przydadzą się głównie podczas fotografowania całej sylwetki. Kolejnym kryterium podziału dostępnych na rynku blend jest ich kolor. W sprzedaży można znaleźć m.in.:

  • blendy białe, które nie zmieniają temperatury barwowej światła,

  • blendy złote, które umożliwiają stworzenie ujęć o niższej temperaturze (barwa ciepła),

  • blendy srebrne, które wyostrzają kadr i nadają mu dość chłodnego tonu,

  • blendy czarne, umożliwiające usunięcie części oświetlenia z kadru.

Na rynku można znaleźć również dyfuzyjne blendy fotograficzne, które przysłaniają i rozpraszają światło, dzięki czemu krawędzie fotografowanych obiektów stają się łagodniejsze.

Na stronie https://foto-szop.pl/blendy-c-382_538.html znajdą Państwo szeroki zestaw blend fotograficznych, których kształt i rozmiar można łatwo dopasować do swoich potrzeb i charakteru realizowanych ujęć. Zapraszamy i zachęcamy do kompleksowego zapoznania się z ofertą sklepu.